Коноплі в будівельних матеріалах: нове чи добре забуте старе?
Храмовий комплекс Еллора
Відкриття індійських учених довели, що волокна конопель використовували при будівництві храмів півтора тисячоліття тому. До цього часу міцні та довговічні будівельні матеріали на основі конопель вважалися відкриттям сучасності.
Стародавня Індія подарувала світові безліч загадок, які намагаються пояснити археологи, інженери, хіміки та інші вчені. Так, уже кілька століть залізна колона в Делі практично не піддається корозії, і ніхто зі стовідсотковою впевненістю не може сказати, за рахунок чого це досягається.
Але одну з таємниць розкрито. За допомогою фізико-хімічних методів аналізу професор ботаніки Мілінд М. Сардесаї (Milind M. Sardesai) достовірно визначив, що до складу штукатурки стародавнього храму Тін Тал (V-VII ст. н.е.) входила конопля сорту Cannabis Sativa, яка й досі росте в тій місцевості. Саме це допомогло фрескам храму зберегтися до наших днів у чудовому стані.
Храмовий комплекс Еллора, що створювався впродовж п’яти століть (з V до IX століття), вражає своєю грандіозністю та, здається, неможливими технологіями. Він не дарма внесений до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО – 34 приміщення храмів і монастирських кімнат з витонченими колонами і складними барельєфами викарбувані в базальтових скелях без допомоги сучасних інструментів. Впадало в око, що фрески храму, названого Тін Тал (що означає «триярусний»), збереглися набагато краще, ніж розписи в сусідніх храмах комплексу. Чим це можна пояснити?
Як було можливе створення точно прорахованих архітектурних шедеврів і обробка каменю за відсутності освітлення всередині печери, вчені можуть тільки припускати. Але секрет стародавньої штукатурки, що збереглася 1500 років, розгадано точно: до складу штукатурки храму додавали волокна, отримані зі стебел конопель. Природний матеріал із високою міцністю становив десяту частину суміші для обмазки. І саме ця добавка дозволила шедеврам дожити до наших днів.
Храмовий комплекс Еллора
Що цікаво, проводячи аналіз, як зразки порівняння Мілінд Сардесаї брав рослини конопель, що ростуть у тій місцевості. За його словами, у стародавній штукатурці – той самий сорт канабісу. Виходить, оздоблювальний матеріал для храму робили з місцевих матеріалів – глини і конопляних волокон.
Яких властивостей надає добавка конопель покриттю?
По-перше, вона виступає як інсектицид, і порівняно з іншими храмами, стіни яких розписували штукатуркою без коноплі та які постраждали від комах, у Тін Талі покриття напрочуд збереглися.
По-друге, конопляні волокна відомі своєю міцністю, довговічністю і скріплювальними властивостями. Це подовжило термін життя покриття.
По-третє, завдяки трубчастій структурі коноплі мають кондиціонуючий ефект – регулюють вологість, теплообмін і навіть поглинають шум. Якщо врахувати, що коноплі до того ж нетоксичні та гіпоалергенні, перебування в приміщеннях храму з «конопляними» стінами було дуже комфортним, незважаючи на те, що це, по суті, кам’яні печери.
Ще однією важливою властивістю будівельних матеріалів з коноплями є їхня вогнетривкість.
Нещодавно з’ясувалося, що коноплі додавали в будівельні матеріали не тільки в стародавній Індії. У Франції аналіз стародавніх будівель показав, що європейські будівельники теж колись використовували коноплі, що дало змогу будівлям служити на століття довше.
Не дивно, що вже в наш час коноплі стали ноу-хау в будівельних технологіях. Як виявилося, це не нова, а добре забута стара технологія.
В Україні будівельні матеріали на основі конопель набирають дедалі більшої популярності, як втім і в усьому світі. Для цього є всі передумови: дешевизна, екологічність, міцність, вологостійкість та інші унікальні властивості конопляних волокон. Але перепоною є упередження і складнощі вирощування технічних конопель у нашій країні.
А як ви ставитеся до цього унікального матеріалу?